Bizi takip edin
|
EN

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

ÇİFT ANADAL (ÇAP) İLE İLGİLİ SORULAR

 1. Çift Anadal Nedir?

Çift Anadal, bir bölümde okurken başka bir bölümde daha eğitim alıp, o bölümün bütün gereklerini yerine getirerek ikinci diplomayı almanızı sağlayan programdır.

 1. Çift Anadala başvurmak için genel not ortalamamın kaç olması gerekir?

Çift Anadala başvurmak için genel not ortalamanızın en az 3.00 olması gerekir.

 1. Çift Anadala başvurmak için başarı sıralaması koşulu var mı?

Çift Anadala başvurabilmek için okuduğunuz bölümdeki sınıf başarı sıralamasında ilk %20’lik dilim içinde yer almanız gerekir.

Çift Anadal yapmak istediğiniz bölüm örneğin Mühendislik, Hukuk ve Mimarlık ise YÖK’ün başarı sıralaması şartını da sağlıyor olmanız gerekir.

 1. Çift Anadala Ne Zaman-Nereden Başvurabilirim?

Çift Anadala en erken 2. Sınıfın başında başvurabilirsiniz. En geç ise Çift Anadalda 3. Sınıfın başı başvurabilirsiniz. Başvuruya dair ayrıntılı duyurular Üniversitemiz ana sayfasında ilan edilmektedir.

 1. Çift Anadala başvurmak için tamamlamam gereken kredi var mı?

Çift Anadal başvurabilmek için 1. Sınıf bahar dönemi sonunda en az 50 AKTS’lik, 2. Sınıfın bahar dönemi sonunda en az 110 AKTS’lik ders almanız ve başarılı olmanız gereklidir. Ara dönemde başvuru yapacak öğrencilerin ise 2. Sınıfın güz dönemi sonunda 75 AKTS, 3. Sınıfın Güz dönemi sonunda 135 AKTS tamamlamış olmanız gerekir.

 1. Çift Anadal eğitimimde alacağım derslerle ilgili kiminle görüşmem gerekiyor?

Bölümlerde Çift Anadal Koordinatörü hocalarımız bulunmaktadır. Çift Anadal yapacağınız bölümde alacağınız dersler, programın yürütülmesi, mezuniyete giden süreçlere ilişkin gereklilikler konusunda Koordinatör hocalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 1. Çift Anadal yapmak istediğim bölümün tüm derslerini alacak mıyım?

Okuduğunuz bölümle Çift Anadal yapacağınız bölüm arasındaki ortak-eşdeğer dersler dışındaki tüm dersleri almanız gerekmektedir. Çift Anadalda alınacak dersler, toplamda 75 AKTS kredisinden az olamaz.

Ortak-eşdeğer dersler "ÇAP Koordinatörü" tarafından belirlenir. Bu nedenle programa başvurmadan önce ya da kabul aldıktan sonra mutlaka ÇAP Koordinatörü’nüzle görüşmeniz gerekmektedir.

 1. Çift Anadal programımdan alıp başarısız olduğum dersler anadal programımı etkiler mi?

Çift Anadal transkriptleri ayrı düzenlendiği için, aldığınız derslerin notları anadal programınızı etkilememektedir.

 1. Çift Anadal programları için ek ücret öder miyim?

Anadal öğreniminiz devam ettiği sürece Çift Anadal için ek ücret alınmaz.

 1. Bursum/indirimim Çift Anadal için de geçerli mi?

Burslar-indirimler 7 yıl boyunca devam etmektedir. Anadaldan mezun olsanız bile bursunuz bu süreler içerisinde Çift Anadal için devam eder.

 1. Çift Anadal kayıt dondurma var mı?

Dönem ders yükü yoğunluğu, ders çakışması vb. nedenlerle dönemde izinli sayılma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için Çift Anadal yaptığınız bölümün bağlı olduğu fakülte sekreterliğine başvurmanız gerekir.

 1. Çift Anadal ne kadar sürede bitirmem gerekli?

Çift Anadal programının azami öğrenim süresi Çift Anadala başladığınız yıl/dönem başlangıç kabul edilerek 7 yıldır.

 1. Çift Anadal istediğim zaman kayıt sildirebilir miyim?

Öğrenciler Çift Anadal istedikleri zaman kayıt sildirebilirler. Çift Anadal kaydı silinen öğrencinin istemesi ve danışmanının uygun görmesi halinde, bu programda başarılı olduğu dersler, not ortalamasına katılmadan (NI) anadal transkriptine aktarılır.

 1. Çift Anadaldan Yandala geçiş yapabilir miyim?

Çift Anadal yaptığınız programın Yandalı varsa ve kabul koşullarını sağlıyorsanız geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda, Çift Anadalda aldığınız derslerden, yandal programıyla aynı olanlar yandal  transkriptinize aktarılır.

 1. Çift Anadal hangi durumda kaydım silinir?

Çift Anadal programından izin almadan üst üste iki dönem kayıt yenilemezseniz kaydınız silinir.

Çift Anadala devam ederken sağlamanız gereken genel not ortalamasının altına ikinci kez düşerseniz Çift Anadaldan kaydınız silinir.

Bu konudaki detaylar için Üniversitemizin Çift Anadal Yönergelerini incelemenizi ve Koordinatörlerinizle görüşmenizi öneririz.

 1. Çift Anadal kaydım silindiğinde aldığım dersleri anadalıma aktarabilir miyim?

Çift Anadal kaydı silinen öğrencinin istemesi ve danışmanının uygun görmesi halinde, bu programda başarılı olduğu dersler, not ortalamasına katılmadan (NI) anadal transkriptine aktarılır.

 1. Çift Anadal mezuniyet koşulu nedir?

Çift Anadaldan mezun olabilmek için; en az 240 AKTS lik ders almış olmak, tüm derslerden başarılı olmak ve en az 2,72 genel not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.

Anadal programından mezuniyet hakkını elde etmeden Çift Anadal diploması verilmez.

 

 

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.